Michał Pyra
Co oznaczają kursy bukmacherskie?

Serwus Panie, Serwus Panowie!

Czy zastanawialiście się kiedyś, co oznaczają kursy bukmacherskie? Albo byliście kiedyś u wujka w Wielkiej Brytanii – chociaż ostatnio mogło to być nieco utrudnione (problemy z lotami do Wielkiej Brytanii z innych krajów, z powodu nowej odmiany wirusa) – i gdy weszliście do pobliskiego punktu bukmacherskiego to zobaczyliście jakieś dziwne cyferki, takie trochę inne niż w Polsce? Jeżeli nie wiecie skąd się one wzięły to zaraz Wam wytłumaczę.

CZYM SĄ KURSY BUKMACHERSKIE?

Kursy bukmacherskie wyrażają prawdopodobieństwo danego wydarzenia, które oszacowane jest przez ekspertów, zatrudnionych przez bukmacherów lub przez dostawców oprogramowania dla firm bukmacherskich. Takich ludzi nazywamy oddsmakerami. Mając przed sobą kursy na wydarzenie, wystarczy, że podzielisz 1 przez interesujący Cię kurs, a otrzymasz prawdopodobieństwo wyrażone w procentach. Jeżeli jednak podzielisz wszystkie kursy w danym wydarzeniu i je zsumujesz, to wartość będzie wynosiła ponad 100%. Wszystko powyżej 100% to marża bukmacherska. Jednak kursy nie zawsze mają postać dziesiętną, jak u naszych polskich bukmacherów. Oprócz takich kursów zwanych europejskimi, możemy wyróżnić także: brytyjskie, amerykańskie, hongkońskie, indonezyjskie i malezyjskie. W skrócie wyjaśnię Wam jak wyglądają te kursy i w jaki sposób je liczymy.

Prawdopodobieństwo wygranej wg bukmachera na podstawie wystawionych kursów.
Marża bukmacherska, w tym przypadku równa 7%.

KURSY BRYTYJSKIE

Kursy brytyjskie najpopularniejsze są oczywiście w Wielkiej Brytanii i są przedstawiane w formie ułamkowej. Mówią nam o tym, ile razy wyniesie nas zysk w stosunku do zainwestowanej kwoty.

Kursy w Wielkiej Brytanii.

KURSY AMERYKAŃSKIE

Kursy amerykańskie, najpopularniejsze są w USA i w inny sposób przedstawia się tam faworytów, a inaczej drużynę słabszą. Kiedy drużyna jest faworytem, to kurs na nią jest ujemny, a wtedy zysk jest mniejszy od stawki, natomiast kurs na nie faworyta – czyli dodatni – pokazuje nam, ile zarobimy za postawienie 100 jednostek.

Kursy w Ameryce Północnej.

KURSY HONGKOŃSKIE

Kursy hongkońskie podobne są do kursów europejskich i brytyjskich, pokazują nam ile zarobimy bez stawki zakładu.

Kursy w Hong Kongu.

KURSY INDONEZYJSKIE

Kurs indonezyjski, bardzo podobny do amerykańskiego, tylko że podzielony przez 100. Wartość dodatnia oznacza underdoga, a ujemny faworyta i pokazuje nam ile musimy postawić, aby zysk był równy stawce.

Kursy w Indonezji.

KURSY MALEZYJSKIE

Kursy malezyjskie również podobne są do kursów amerykańskich, tylko tendencja jest odwrócona i kursy ujemne pokazują nam underdoga, a kursy dodatnie wskazują na faworyta.

Kursy w Malezji.

Jeżeli kiedyś chciałbyś pobawić się w matematyka, to kalkulator który przekonwertuje wszystkie kursy, po wprowadzeniu przez Ciebie np. kursu europejskiego, znajdziesz tutaj -> https://www.sbo.net/odds-converter/

A jeśli po przeczytaniu tego tekstu stwierdzisz, że kursy europejskie do niczego się nie nadają, to bez problemu możesz sobie zmienić kursy u Twojego – nawet polskiego bukmachera – na te, które Cię najbardziej zainteresowały!

Serwus!

Dodaj komentarz

Imię*
Email*
Url
Treść komentarza*

Możesz używać kodu HTML w treści: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>