CZYM JEST YIELD W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH?

Michał Pyra
Co to jest YIELD?

Serwus Panie, Serwus Panowie!

Dzisiaj odpowiemy sobie na jedno z podstawowych pytań – czym jest YIELD, jak ważny jest on dla gracza zakładów bukmacherskich, a także kiedy możemy mówić o wysokim procencie YIELDU?

CO TO JEST YIELD?

YIELD lub ROI (pol. zwrot z inwestycji) to określenie zaczerpnięte z rynków finansowych np. takich jak giełda czy obligacje. Używane w zakładach bukmacherskich, pokazuje nam procent zarobiony lub stracony od zainwestowanego kapitału.

  • Pierwszy przykład – YIELD dodatni

Postawiliśmy 2 zakłady, każdy po 100 zł i po kursie 2,0

2 zdarzenia okazały się być wygrane = 400 zł zysku

400 zł (zysk) – 200 zł (stawka) = 200 zł wygrane

200 zł wygrane / 200 zł zainwestowane = 100% YIELDU

  • Drugi przykład – YIELD ujemny

Postawiliśmy 2 zdarzenia, każdy po 100 zł po kursie 1,8

1 zdarzenie okazało się być wygrane i 1 przegrane = 180 zł zysku

180 zł (zysk) – 200 zł (stawka) = -20 zł przegrane

-20 zł przegrane / 200 zł stawka = -10% YIELDU

Można przyjąć, że jeśli po ok. 100 typach nasz YIELD wynosi ok. 10%, to VALUEBETY które szukamy mają wartość ok. 10%! Czym jest VALUEBET? Odpowiedź znajdziesz tutaj -> https://bukwberecie.pl/index.php/2020/09/16/valuebet-czyli-wartosciowy-zaklad-co-to-jest/

Wysokość YIELDU ma bezpośrednie przełożenie na wartość granych przez nas VALUEBETÓW.

ROLA YIELDU W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH

Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie, jak ważny jest YIELD. No cóż… jest to najważniejszy wskaźnik dla gracza zakładów bukmacherskich, o wiele ważniejszy niż skuteczność. Wielu graczom, niestety błędnie,  wydaje się,  że skuteczność jest kluczowa, ale tak nie jest i pokaże Wam to oczywiście na poniższym przykładzie.

  • Pierwszy przykład – niska skuteczność

Zakładamy obstawienie 100 typów z płaską stawką 100 zł

20/100 typów trafionych = 20% skuteczności

średni kurs – 6,0

Zysk = 2000 zł

YIELD = 20%

  • Drugi przykład – wysoka skuteczność

Zakładamy obstawienie 100 typów z płaską stawką 100 zł

90/100 typów trafionych = 90% skuteczności

średni kurs – 1,05

Zysk = -550 zł

YIELD = -5,5%

Jak widać skuteczność nie ma wielkiego znaczenia w przypadku, gdy chcemy skorzystać z usług typera i ma on np. 90% skuteczności. Nie jest to istotne, a ważne jest to jaki ma YIELD. Oczywiście YIELD musi zostać poparty odpowiednią ilością typów, bo z łatwością można go zmanipulować. Po 8 typach skuteczność może się zbliżać do ok. 75%, ale już po 25 typach może spaść do –18%. Aby określić YIELD potrzebna nam jest jakaś większa ilość typów, osobiście wychodzę z założenia, że najlepiej jeśli jest to minimum 100 typów. Pozwoli nam to określić czy typer, z którego typów chcemy skorzystać, jest dla nas wartościowy i będzie się opłacało grać to co on.

Wykres przedstawiający mój YIELD, który kształtował się na przestrzeni 19 odcinków na moim kanale YouTube.

PODSUMOWANIE

Na koniec odpowiedzmy sobie na pytanie jaki poziom YIELDU uważany jest za dobry. Moje prywatne spostrzeżenia to między 6%-10% mówimy o dobrym YIELDZIE, pomiędzy 10%-20% można mówić już o bardzo dobrym YIELDZIE, no a powyżej 20% to po prostu TOP YIELD.

TOP YIELD!

Serwus!

Dodaj komentarz

Imię*
Email*
Url
Treść komentarza*

Możesz używać kodu HTML w treści: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>