SYSTEMY BUKMACHERSKIE…CZYLI 5 SYSTEMÓW STAWKOWANIA DLA GRACZY – KTÓRY WYBRAĆ?!

Michał Pyra

5 SYSTEMÓW BUKMACHERSKICH – Który wybrać?

Serwus Panie, Serwus Panowie!

Dzisiaj opowiemy sobie trochę o systemach bukmacherskich.

CZYM JEST SYSTEM BUKMACHERSKI?

Na początku musimy zacząć od tego, że określenie system bukmacherski jest niestety niepoprawne. Powinniśmy mówić o systemie stawkowania. Wobec tego czym jest ten system stawkowania? To nic innego jak zbiór zasad gracza zakładów bukmacherskich. Systemów stawkowania jest naprawdę wiele i różnią się one od siebie np. spodziewanym Yeldem, ryzykiem bankructwa, wahaniami kapitału i kilkoma innymi czynnikami. Czym bardziej ryzykowany system, tym  większe potencjalne zyski, ale też większe potencjalne straty, a nawet ryzyko bankructwa, jak to bywa w inwestycjach. Osobiście zakłady bukmacherskie traktuję jako inwestycje i również Wam polecam w taki sposób na to spojrzeć. Nie traktujcie tego jako sposób na szybki zarobek, bo myślę, że może 1% graczy jest mentalnie przygotowanych do tego żeby nie robić nic innego, jak tylko grać u bukmachera i w ten sposób utrzymywać siebie oraz swoją rodzinę. Jeżeli jednak nie wiesz nawet czym jest Valuebet (zapraszam do starszych wpisów), wówczas niestety żaden system nie pomoże Ci zarobić. Trzeba także wiedzieć, ze sam zysk nie mówi nam nic o systemie, od niego ważniejszy jest chociażby Yeld. No dobrze, jakie wobec tego mamy systemy stawkowania?

Wybranie odpowiedniego systemu stawkowania jest bardzo ważne, jeśli myślimy na poważnie o grze u bukmachera.

PŁASKA STAWKA.

Pierwszym systemem stawkowania jest tzw. płaska stawka. Polega ona na tym, że na każdy typ stawiamy tą samą stawkę np. jeżeli nasz kapitał to 10000 zł i postanowimy, że 1% naszego kapitału to będzie płaska stawka, to wówczas na każdy typ przeznaczamy 100 zł.

STAWKOWANIE MODULOWANE.

Drugim systemem, który używany jest najczęściej przez profesjonalnych graczy jest tzw. stawkowanie modulowane lub inaczej – stawkowanie od 1 do 10 jednostek. Polega ono na tym, że każda jednostka odpowiada konkretnej kwocie lub procentowi naszego kapitału. Załóżmy, że 1 jednostka to 20 zł. Analizujemy wówczas jakiś typ i jeśli stwierdzimy, że jesteśmy w miarę pewni tego, że on wejdzie, to stawiamy 7 jednostek. Nasza 1 jednostka to było 20 zł, więc wykonując proste działanie matematyczne mnożymy 20 zł x 7 jednostek i wychodzi nam, że powinniśmy przeznaczyć na ten zakład 140 zł. Możemy dobierać ilość jednostek opierając się na naszej pewności, że dany typ wejdzie ale szczerze mówiąc nie polecam tego praktykować. Popularniejszym jest stawkowanie adekwatnie do kursu czyli np. na kurs 2,0 stawiamy 5 jednostek, a po kursie 5,0 stawiamy tylko 1 jednostkę. Warto sobie po prostu zrobić jakiś przedział typu: kursy od 1,8 – 2,0 to tyle jednostek, od 2,0 – 2,5 stawiamy tyle i tyle itd. Jest to bardzo dobry system stawkowania, ale już dla bardziej zaawansowanych graczy.

STAWKOWANIE PROCENTOWE.

Następnym systemem jest stawkowanie procentowe, które również jest bardzo proste. Od naszego kapitału stawiamy jakiś dany procent, który wcześniej sobie ustaliliśmy czyli np. nasz kapitał na grę to 10000 zł, a my postanawiamy, że na dany typ przeznaczymy 2% naszego kapitału. Wówczas jeżeli wygramy zakład po kursie 2,0 (oczywiście bez podatku) to nasz kapitał będzie wynosił 10200 zł i wtedy od tej kwoty znowu stawiamy 2% co będzie już kwotą większą. System ten jest naprawdę bardzo fajny, ponieważ zwiększa nasze stawki kiedy wygrywamy i zmniejsza je kiedy przegrywamy, minimalizując ryzyko bankructwa.

Dobór odpowiedniego systemu stawkowania znacznie zmniejsza ryzyko bankructwa…

SYSTEM KELLY’EGO.

Kolejny system nosi nazwę Kelly. System ten pokazuje jaki procent swojego kapitału możemy postawić, w odniesieniu do wyliczonego przez nas prawdopodobieństwa, które oczywiście powinno być wyższe niż to, które proponuje nam bukmacher. W celu wyliczenia stawki należy podstawić odpowiednie dane do wzoru ( Stawka=[K*(p*k–1)]/(k-1) gdzie: K-aktualny kapitał przeznaczony na zakłady, p – prawdopodobieństwo szans na zwycięstwo według gracza, ustalone w procentach, k-kurs zakładu oferowany przez bukmachera w notacji dziesiętnej), ale tego systemu nie polecam graczom początkującym, ponieważ jest on dość skomplikowany.

PROGRESJA.

Ostatnim systemem, o którym na pewno każdy słyszał, jest progresja. Jest wiele odmian np. Fibonacciego, stały profit lub progresja pozioma. W tym systemie chodzi o to, aby zawsze zwiększać stawkę zakładu, zarówno po zwycięstwie jak i po przegranej. Nie będziemy zbytnio omawiać tych wszystkich odmian, ponieważ uważam, że żaden profesjonalny gracz nie powinien stosować progresji. Niestety żaden z graczy nie posiada nieskończonego budżetu na grę, co prędzej lub później skończy się bankructwem…

PODSUMOWANIE.

Nie mając systemów stawkowania będziesz jak latawiec na wietrze. Będziesz obstawiał adekwatnie do powiewu optymizmu podczas gry. Kiedy będziesz przegrywał to będziesz stawiał więcej aby się odegrać. Jeżeli uda Ci się wygrać to będziesz stawiał mniej, ponieważ będziesz chciał uchronić swój kapitał i nie jest to oczywiście nic złego, ale wybranie systemu stawkowania pomoże Ci w obu wymienionych sytuacjach mądrzej zarządzać swoim budżetem. Należy pamiętać, że nie zawsze jest niedziela i nie zawsze kupon będzie zielony!

Oby każdy z nas miał jak najwięcej okazji do świętowania!

Serwus!

Dodaj komentarz

Imię*
Email*
Url
Treść komentarza*

Możesz używać kodu HTML w treści: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>