hernadez
Ustawki w zakładach bukmacherskich.

Serwus Panie, Serwus Panowie!

Pogadajmy dzisiaj o ciemniejszej stronie bukmacherki…

Co to jest fix?

Zadajmy sobie na początku pytanie – czym jest ten FIX? FIX to nic innego jak ustawiony mecz, najczęściej dla celów majątkowych, ale nie tylko. Drużyny mogą chcieć np. ustawić mecz dlatego, że brakuje im kilku punktów do awansu ligę wyżej lub do europejskich pucharów, ale pobudek jest tak naprawdę o wiele więcej. 

Kiedy występują fixy?

Załóżmy sytuację, że klub ma poważne problemy finansowe, a co za tym idzie piłkarzom nie są wypłacane pensje. Wówczas piłkarze przed meczem stawiają na swoją porażkę u bukmachera, a następnie się podkładają. Wtedy mają zastrzyk gotówki na życie, bo nikt nie chciałby się znaleźć w sytuacji gdy klub czy pracodawca nie wypłaca pensji przez kilka miesięcy, prawda? Kolejny przykład to sytuacja gdy zaprzyjaźnione kluby mogą stosować w sezonie zasadę 3 za 3. Na czym ona polega? Pewnie się domyślacie… Panuje ona w piłce nożnej i chodzi o to, że np. drużyny Cracovii i Lecha, bo są to ekipy raczej w przyjacielskich stosunkach, umawiają się, że w meczu u siebie wygrywa Cracovia, a w kolejnym meczu domowym zwycięża Lech. Sytuacja może być odwrotna i wygrywać można na wyjeździe, wtedy będzie wyższy kurs. Generalnie chodzi o to żeby drużyny się za bardzo nie skrzywdziły. 

Drużyny Lecha i Cracovi należą do jednych z najbardziej zaprzyjaźnionych.

Ustawiane mecze a mafia

FIXy gra się również po to, aby wyprać brudne pieniądze. Za chwilę omówimy kto ustawia FIXy, ale najpierw zajmijmy się na chwile tematem prania tych brudnych pieniędzy. Rynek zakładów bukmacherskich w 2019 roku wynosił bagatela 7 miliardów złotych. To tyle ile Robert Lewandowski zarobi przez 80 lat gry w Bayernie Monachium, lub tyle ile Floyd Mayweather Jr. wyda na najbliższe 1 795 000 wizyt u fryzjera albo tyle ile wyda Jacek Sasin na zorganizowanie wyborów, które się nie odbędą przez najbliższe 500 lat. Mecze ustawiają najczęściej drużyny piłkarskie, zawodnicy, sędziowie, ale nawet bukmacherzy. Najczęściej ustawia się piłkę nożną i tenis. W tenisie sytuacja jest łatwiejsza, ponieważ niezbyt trudne wydaje się przekupienie jednego zawodnika w porównaniu do całej drużyny piłkarskiej, choć nie zawsze jest to regułą. Może nastąpić sytuacja, w której zawodnik drużyny zostanie przekupiony na jakieś konkretne wydarzenie w meczu np. że dostanie czerwoną kartkę. Pamiętajmy, że czerwona kartka w meczu to często kurs ok. 4,00. Oczywiście łatwiej ustawiać jest niższe ligi, jak np. II ligę rosyjską niż np. Premier League. Również łatwiej obstawić jest mecz typu Challenger w tenisie, niż mecz na renomowanym Australian Open. We Włoszech, kolebce ustawianych meczy piłkarskich, dochodziło do takich sytuacji, gdzie mafie i gangsterzy zastraszali zawodników, aby ci podłożyli się w danym meczu. Przypomina mi się sytuacja kiedy mafia zastraszyła bramkarza jednej z ekip, aby przegrali mecz, a ten wpadł na pomysł dosypania wszystkim swoim kolegom z boiska środków nasennych do wody. Prawda może nigdy nie wyszłaby na jaw, gdyby jeden z zawodników tej drużyny po meczu nie zasnął za kierownicą i nie spowodował wypadku drogowego. 

Odpowiedzialność karna za ustawiane mecze

Jak można zauważyć grup interesów, którym zależy na ustawianiu meczów, jest naprawdę wiele. I dlatego właśnie amatorzy zakładów nie biorą pod uwagę „przyczyn pozasportowych”, które mogą wpłynąć na zwycięstwo ich drużyny, a często kierują się np. tylko wysokim miejscem w tabeli. 

A teraz odpowiedzmy sobie na pytanie jaka jest odpowiedzialność karna za ustawianie meczów? Może warto to robić?  Powiem Wam, że nie bardzo, ponieważ za samo ustawianie wyników spotkań grozi nam od 6 msc. aż do 10 lat pozbawienia wolności. Ale jeżeli ktoś myśli, że jest spryciarzem i wie o ustawionym meczu, po czym po cichu postawi go sobie u bukmachera to niestety muszę tego kogoś zasmucić… Bo jeżeli masz wiedzę na temat takiego wydarzenia i postawisz je u bukmachera, to również obejmie Cię odpowiedzialność karna w przypadku gdy odpowiednie służby dowiedzą się o Twoim procederze. Wówczas grozi nam kara od 3 msc. do 5 lat pozbawienia wolności. No ale wiadomo, ściga się grube ryby! Nikt nie będzie zawracał sobie głowy tym, że postawiłeś 30 zł bo kolega powiedział, że Wasza drużyna z IV ligi dzisiaj przegra mecz. 

Ryszard Forbrich to jeden z głównych bohaterów głośnej afery korupcyjnej w polskiej piłce. Jak wiele wskazuje stał się on kozłem ofiarnym, a najbardziej zaangażowani w ten proceder pozostali na wolności.

Ustawione mecz na facebooku?

Mam nadzieję, że skutecznie wybiłem Wam z głowy ustawianie meczów, no ale jeżeli mimo wszystko ktoś chciałbyś taki mecz obstawić, to na myśl przychodzą nam wszystkie grupy Facebookowe  z tytułami „Pewne typy”, „Pewne ustawki”, „Pewne FIXy”, ale niestety musze Cię zasmucić – 99% tego typu grup to zwyczajne scamy. Fałszuje się tam kupony, nakręca innych, niedoświadczonych graczy wstawiając zrzuty ekranu z zakładów np. z kursem 30,00 czyli tzw. łamaków lub jakieś nieziemskie wypłaty z konta. Absolutnie nikt nie sprzeda za 100 zł wiedzy o zakładzie ustawionym i musicie to zrozumieć. To jest tak jakby dać Conrado Moreno, który prowadzi studio LOTTO (prowadzi jeszcze? ) 0,5 l wódki za to, żeby odpowiednio ustawił kule w losowaniu Dużego Lotka. Nonsens, nie da się tego tak zrobić, po za tym czy by mu się to opłacało… Jeszcze nawiązując do tych grup Facebookowych, to przypomina mi się jedna sytuacja w jednej z grup do której kiedyś dołączyłem, aby sprawdzić jak to wszystko działa. Sytuacja ta miała miejsce kilka lat temu, właściciel tej grupy wystawiał fałszywe kupony z kursem ok. 30,0 i w pewnym poście zawarł informacje, że ma wiedzę o konkretnym, ustawionym meczu i jeżeli ktoś chce się dowiedzieć coś więcej to po prostu musisz zapłacić 200 zł. Było to kilka tygodni przed tym wydarzeniem no i trzeba przyznać, że kolega naprawdę miał dryg do marketingu bo potrafił rozpromować swoją grupę i przekonać użytkowników, że posiada informacje o ustawionym meczu. Grupa w pewnym momencie liczyła ok. 1500 osób i administrator codziennie dodawał o tym posty i nakręcał temat. Najciekawsze było chyba jednak w dzień meczowy, bo był to jakiś mecz niższych lig w Anglii, kiedy wcześniej wymieniony jegomość oznaczył się na zdjęciu i zasugerował, że leci specjalnie samolotem na to spotkanie. Wkońcu dorobił się na FIXach w bukmacherce, prawda? Czekał na trybunach i obserwował to wydarzenia, na którym on i ludzie, którzy postanowili zainwestować, zarabiają ogromne pieniądze. Domyślacie się pewnie jak to wszystko się skończyło…. Typ ostatecznie nie wszedł no i skończyło się tylko na marzeniach… 

Gdzie szukać informacji o ustawionych meczach?

Ale czy można w jakikolwiek sposób szukać tych FIXów? Jeżeli jesteś już wyjadaczem zakładów bukmacherskich, to poznajesz pewną grupę graczy, zawodowców oczywiście, którzy mogą mieć informacje dot. takich zdarzeń. Najczęściej odbywa się to w grupach zamkniętych, wśród takich właśnie graczy. Można szukać również nietypowych ruchów kursowych np. jeżeli ktoś na giełdzie zakładów chce pograć po kursie np. 1,50 za 5000 euro, w chwili gdy bukmacher oferuje kurs np. 3,00 to jest to trochę dziwne. Po za tym żaden bukmacher nie przyjąłby zakładu o tak wielkiej stawce. Ale to nie zawsze się sprawdza. W wielu przypadkach można takich wydarzeń szukać dzięki programowi BetBurger, ale nigdy nie będzie się miało 100% pewności, tak jakbyśmy sami ustawili dany mecz. Jeżeli jednak chciałbyś szukać takich wydarzeń i nie korzystać z programu BetBurger, to polecam Ci dołączenie do grupy na Facebooku „Szukamy ustawek”. Jest to grupa naprawdę fajna edukacyjnie, osobiście wiele się z niej nauczyłem. Po za tym, że dostaje się gotowe informacje o podejrzanych meczach, to również ma się dostęp do e-booków, dzięki którym dowiadujemy się jak poprzez różnice kursowe można znajdować te tzw. FIXy. Dostęp do grupy kosztuje 10 zł na Patronite,  więc myślę, że naprawdę warto. 

Grupa Szukamy Ustawek to jedna z nielicznych grup w której rzeczywiście możemy znaleźć informacje o ustawionych meczach poprzez monitorowanie dziwnych zawahań kursowych.

Podsumiowanie

Józef Stalin powiedział kiedyś „nie ważne kto głosuje, ważne kto liczy glosy”. Gdyby dzisiaj żył, a na szczęście nie żyje, to gdyby miał cos wspólnego z zakładami bukmacherskimi, powiedziałby „nie ważne kto gra, ważne kto ile dał przed meczem.” FIXy w sporcie zdażają się na 100%. O większości z nich nigdy się nie dowiemy. Sport nie zawsze jest czysty, jak to chća nam pokazać w studiach Ligi Mistrzów. Musisz wiedzieć, że za sportem stoją przede wszystkim wielkie pieniądze. Obstawiając zawsze bierz pod uwagę możliwość, że mecz może być w jakiejś sytuacji ustawiony! 

Serwus!

Dodaj komentarz

Imię*
Email*
Url
Treść komentarza*

Możesz używać kodu HTML w treści: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>