Marża bukmacherska-czyli na czym zarabia bukmacher.

hernadez

Wiele osób błędnie zakłada, że kursy bukmachera są dokładnym odzwierciedleniem, szans które posiada w dany zawodnik/drużyna. Czy nie zastanawiałeś się dlaczego więc kursy u każdego bukmachera nie są takie same?

Na czym zarabia bukmacher?

Oprócz zarabiania na „taśmowych kozakach” bukmacher zarabia właśnie na marży bukmacherskiej. Musisz wiedzieć że bukmacher to nie Caritas Polska czy pomagam.pl, tylko świetnie działająca korporacja, której każdy ruch jest dobrze przemyślany. Bukmacher na początku szacuje procentowe prawdopodobieństwo zwycięstwa danej drużyny czy zawodnika. Następnie według oszacowanego prawdopodobieństwa wystawia kursy i pomniejsza je o swoją marżę bukmacherską, dzięki której zarabia.

Co to jest marża bukmacherska

To taki można powiedzieć pewny zysk dla bukmachera. Gdyby bukmacher nie stosował marży bukmacherskiej to przy obstawieniu każdego wyniku meczu wychodzilibyśmy na zero. Np. W meczu tenisa Novak Djokovic vs Huber Hurkacz, bukmacher oszacował szanse obu zawodników, po równo czyli 50%-50%. W tym przypadku kursy powinny wynosić 2,0-2,0. No ale nie wynoszą nigdy (chyba że na giełdzie zakładów). Bukmacher narzuca swoją marżę np. 7,5% jak w tym meczu:

Marża bukmacherska w sts na spotkanie tenisa ziemnego rangi ITF wynosi 7,5%.

Obstawiając w obu przypadkach po 100 zł stracimy 15 zł. Marża wynosi 7,5% ponieważ 15 zł ze 200 które postawiliśmy to 7,5%(15/200=0,075). Nie liczymy oczywiście podatku obrotowego 12%. Przy założeniu że u bukmachera zostanie złożona podobna ilość stawek na oba wyniki, bukmacher zarobi 7,5% od stawek złożonych przez graczy.

Jak obliczamy marże bukmachera?

Marże idzie obliczyć niezwykle prosto, szczególnie przy wydarzeniach 2 drogowych, co pokazałem powyżej. W przypadku wydarzeń gdzie mamy 3 możliwe wyniki, sprawa się komplikuje. Jednak przy wykorzystaniu odpowiedniego kalkulatora staje się to banalnie proste. Kalkulator który świetnie się na nada znajduje się tutaj: kalkulator do liczenia marży bukmacherskiej.

Wystarczy wpisać tylko kursy które mamy u danego bukmachera. Kursy u bukmachera Sts na dzisiejsze spotkanie piłki nożnej:

Spotkanie Apollon Limassol Fc vs Lech Poznań w kwalifikacjach do Ligi Europy.

I marża którą pokazuje kalkulator:

Marża w bukmacherze totalbet na spotkanie Apollon Limassol vs Lech Poznań wynosi 7,4%.

Co to jest payout?

Payout to inaczej to co bukmacher musi nam wypłacić gdybyśmy np. obstawili na 2 przeciwstawne wyniki w meczu tenisa. Czyli jeżeli we wcześniejszym przykładzie w meczu tenisa mamy marże na poziomie 7,5% to bukmacher musi wypłacić nam 92,5% (payout). Używając bardziej skomplikowanej terminologii to jest to różnica między wartością 100% a marżą bukmacherską. 100%-7,5%=92,5%.

Jakie wydarzenia mają najniższą i najwyższą marże?

Marża bukmachera zależy głównie od tego czy gramy u bukmachera przeznaczonego dla profesjonalnych graczy czy dla rekreacyjnych a także od rodzaju dyscypliny i popularności danej ligi,turnieju. Każdy z nas interesuje się Premier League ale nikt nie interesuje się 3 ligą Ukraińską. Bukmacherowi przez to też łatwiej oszacować kursy w tej pierwszej aniżeli w przypadku 3 ligi naszych sąsiadów ze wschodu. Dlatego w tym pierwszym przypadku może pozwolić sobie na marże mniejszą a w tym drugim przypadku na marże większą aby zrównoważyć ryzyko, które ponosi bukmacher.

Znaczenie również będzie miał typ zakładu. Zakłady 2 drogowe mają zazwyczaj mniejszą marże od zakładów 3 drogowych. Miej to na uwadze jeżeli regularnie chcesz ogrywać bukmachera.

Jak ocenić czy marża jest wysoka?

Wylicz marżę i zobacz jak ma się ma się ona do poniższych wartości.

  • 1-3%- Marża bardzo niska, spotykana najczęściej u dobrych bukmacherów na najpopularniejsze wydarzenia.
  • 3-5%- Dobra wysokość marży. Najczęściej występująca w większości bukmacherów np. na Premier League, La Liga, Ligę Mistrzów.
  • 5-8%- Standardowa marża
  • powyżej 8%- Bardzo wysoka marża.

Bukmacherzy legalni, którzy świadczą swoje usługi dla graczy z Polski będą kusili ich marżą oscylującą w granicach 1% na Polską Ekstraklasę aby przyciągnąć ich do korzystania z ich usług!

Podsumowanie

Gdyby nie marża bukmacherska to każdy gracz z dziecinną łatwością ogrywał by bukmachera, sprawiając że ten szybko poszedł by z torbami a za nim jego koledzy z branży. Pomyśl o marży kiedy będziesz obstawiał następny zakład! 🙂

Dodaj komentarz

Imię*
Email*
Url
Treść komentarza*

Możesz używać kodu HTML w treści: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>